Po izkušnjah pridelovalcev je pojav pepelovke in drugih glivičnih bolezni manj intenziven in nastopi z zakasnitvijo. Tudi odvračajoče delovanje apnenega dušika je lahko pomembno.
Dušik iz apnenega dušika deluje počasi in enakomerno. Hitrega sproščanja dušika z negativnim delovanjem ni (velike količine hitro delujočega dušičnega gnojila povzročajo venenje in botritis). Apneni dušik vsebuje večji del dušika v stabilni obliki, ki zagotavlja enakomerno sproščanje, kar je predpogoj za zdrav hmelj, najboljše kvalitete.
Harmonično in glede na potrebe pravilno sproščanje dušika iz apnenega dušika vodi v hmelju do vidno večjih pridelkov. Podatki dvoletnega poskusa inštituta iz Thüringena to potrjujejo (preglednica).
Preglednica: Učinek apnenega dušika na donos hmelja - srednje vrednosti dveh poskusnih let: 1993 in 1994 (poskuse postavil: Thüringen Landesanstalt für Landwirtschaft). Pridelek hmelja se je povečal za 8 %, če smo gnojili z apnenim dušikom - Perlka (v količini 70 kg/ha N + 40 kg/ha N KAN) v primerjavi, če smo gnojili samo s KAN-om (v količini 110 kg/ha N v 2 do 3 odmerkih).
Uporaba
300-400 kg/ha se pred odkrivanjem in obrezovanjem hmelja raztrosi na hektar v obliki granuliranega apnenega dušika (PERLKA). Še boljše delovanje na glivične povzročitelje bolezni in škodljivce dosežemo, če raztrosimo apneni dušik neposredno po razkrivanju in rezanju v količini od 300-400 kg/ha.
Pri poznejših terminih uporabe morajo biti poganjki suhi, da se zrnca gnojila odkotalijo na zemljišče.